AVX Corporation 05083C901KAT9A
05083C901KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
05083C901KAT9A
Brief Description
CAP CER 900PF 25V X7R 0508
Datasheet Download
05083C901KAT9A.pdf
Availability of 05083C901KAT9A
QUANTITY
05083C901KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 05083C901KAT9A
Internal Part NumberEIS-05083C901KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05083C901KAT9A
Related Links05083C9, 05083C901KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
05083C901KAT9A Details Description
Related parts for 05083C901KAT9A
CONN RECEPT PIN .084-.102" .094" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 33.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' datasheet.pdf
RES 3K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF U2J datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf