AVX Corporation 05083E563ZAT2U
05083E563ZAT2U picture photo
Mfg. Part Number
05083E563ZAT2U
Brief Description
CAP CER 0.056UF 25V Z5U 0508
Datasheet Download
05083E563ZAT2U.pdf
Availability of 05083E563ZAT2U
QUANTITY
05083E563ZAT2U Order Process
Ship out your order
Specifications of 05083E563ZAT2U
Internal Part NumberEIS-05083E563ZAT2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05083E563ZAT2U
Related Links05083E5, 05083E563ZAT2U Datasheet, AVX Corporation Distributor
05083E563ZAT2U Details Description
Related parts for 05083E563ZAT2U
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 25MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC VCXO 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 383UH 720MA 862 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf