AVX Corporation 05085C102KAT2V
05085C102KAT2V picture photo
Mfg. Part Number
05085C102KAT2V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0508
Datasheet Download
05085C102KAT2V.pdf
Availability of 05085C102KAT2V
QUANTITY
05085C102KAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 05085C102KAT2V
Internal Part NumberEIS-05085C102KAT2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05085C102KAT2V
Related Links05085C1, 05085C102KAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
05085C102KAT2V Details Description
Related parts for 05085C102KAT2V
CONN HEADER 2MM STR DL 72PS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 3W 1.5 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 470 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS 83.3333MHZ LVDS SMD datasheet.pdf