AVX Corporation 05085C223MAT2V
05085C223MAT2V picture photo
Mfg. Part Number
05085C223MAT2V
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0508
Datasheet Download
05085C223MAT2V.pdf
Availability of 05085C223MAT2V
QUANTITY
05085C223MAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 05085C223MAT2V
Internal Part NumberEIS-05085C223MAT2V
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05085C223MAT2V
Related Links05085C2, 05085C223MAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
05085C223MAT2V Details Description
Related parts for 05085C223MAT2V
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 50' datasheet.pdf
CLIP LATCHING ADH datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf