AVX Corporation 05086C105KAT2A
05086C105KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
05086C105KAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0508
Datasheet Download
05086C105KAT2A.pdf
Availability of 05086C105KAT2A
QUANTITY
05086C105KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 05086C105KAT2A
Internal Part NumberEIS-05086C105KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05086C105KAT2A
Related Links05086C1, 05086C105KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
05086C105KAT2A Details Description
Related parts for 05086C105KAT2A
FITTING SYS RA ABS BLK 4X4" datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PROCESSOR RADIO DIAGN 24-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET (2)18 AWG 30GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
KK 100 HDR ASS'Y RA 02CKT TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.5MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf