AVX Corporation 0508YC104KAT2A
0508YC104KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0508YC104KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508
Datasheet Download
0508YC104KAT2A.pdf
Availability of 0508YC104KAT2A
QUANTITY
0508YC104KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0508YC104KAT2A
Internal Part NumberEIS-0508YC104KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0508YC104KAT2A
Related Links0508YC1, 0508YC104KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0508YC104KAT2A Details Description
Related parts for 0508YC104KAT2A
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1513FCBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/DIODE 5.2MM datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 5-HRP datasheet.pdf
ACCES PLASTIC NORMAL CABLE SEAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 10ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOD123FL datasheet.pdf