AVX Corporation 0508YC472KAT2V
0508YC472KAT2V picture photo
Mfg. Part Number
0508YC472KAT2V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0508
Datasheet Download
0508YC472KAT2V.pdf
Availability of 0508YC472KAT2V
QUANTITY
0508YC472KAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0508YC472KAT2V
Internal Part NumberEIS-0508YC472KAT2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0508YC472KAT2V
Related Links0508YC4, 0508YC472KAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
0508YC472KAT2V Details Description
Related parts for 0508YC472KAT2V
ASSY SCREWLOCK 4-40 FEMALE .669" datasheet.pdf
RES SMD 3.3KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP POLY HYB 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A 8DFN datasheet.pdf
RES 21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
MICRO 15C P 120" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf