AVX Corporation 0508ZC105MAT2W
0508ZC105MAT2W picture photo
Mfg. Part Number
0508ZC105MAT2W
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0508
Datasheet Download
0508ZC105MAT2W.pdf
Availability of 0508ZC105MAT2W
QUANTITY
0508ZC105MAT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0508ZC105MAT2W
Internal Part NumberEIS-0508ZC105MAT2W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0508ZC105MAT2W
Related Links0508ZC1, 0508ZC105MAT2W Datasheet, AVX Corporation Distributor
0508ZC105MAT2W Details Description
Related parts for 0508ZC105MAT2W
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC DAC 14BIT R-R QUAD 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FOPC,BOA,3.5DB,SC/UPC,SM,BP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
4-WAY PLUG PANEL MNT datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf