AVX Corporation 0508ZC224MAT2S
0508ZC224MAT2S picture photo
Mfg. Part Number
0508ZC224MAT2S
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0508
Datasheet Download
0508ZC224MAT2S.pdf
Availability of 0508ZC224MAT2S
QUANTITY
0508ZC224MAT2S Order Process
Ship out your order
Specifications of 0508ZC224MAT2S
Internal Part NumberEIS-0508ZC224MAT2S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0508ZC224MAT2S
Related Links0508ZC2, 0508ZC224MAT2S Datasheet, AVX Corporation Distributor
0508ZC224MAT2S Details Description
Related parts for 0508ZC224MAT2S
CONN RCA PLUG PLASTIC YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 16.13MM datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 137A 8SON datasheet.pdf
CAP FILM 17.5UF 10% 440VAC QC datasheet.pdf