AVX Corporation 0508ZC684KAT2A
0508ZC684KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0508ZC684KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V X7R 0508
Datasheet Download
0508ZC684KAT2A.pdf
Availability of 0508ZC684KAT2A
QUANTITY
0508ZC684KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0508ZC684KAT2A
Internal Part NumberEIS-0508ZC684KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0508ZC684KAT2A
Related Links0508ZC6, 0508ZC684KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0508ZC684KAT2A Details Description
Related parts for 0508ZC684KAT2A
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 128POS 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 2A TO252-2 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SOLDER TIP LEAD RPLCMNT datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf