Parlex Corp. 050R13-152B
050R13-152B picture photo
Mfg. Part Number
050R13-152B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 13POS 0.5MM 6"
Datasheet Download
050R13-152B.pdf
Availability of 050R13-152B
QUANTITY
050R13-152B Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R13-152B
Internal Part NumberEIS-050R13-152B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors13
Pitch0.020" (0.50mm)
Length6.00" (152.40mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R13-152B
Related Links050R1, 050R13-152B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R13-152B Details Description
Related parts for 050R13-152B
FIXED IND 220UH 35MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT323 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN 12VOUT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 28A datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 1000V DO-214AC datasheet.pdf