Parlex Corp. 050R21-127B
050R21-127B picture photo
Mfg. Part Number
050R21-127B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 21POS 0.5MM 5"
Datasheet Download
050R21-127B.pdf
Availability of 050R21-127B
QUANTITY
050R21-127B Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R21-127B
Internal Part NumberEIS-050R21-127B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors21
Pitch0.020" (0.50mm)
Length5.00" (127.00mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R21-127B
Related Links050R2, 050R21-127B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R21-127B Details Description
Related parts for 050R21-127B
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf