Parlex Corp. 050R8-102B
050R8-102B picture photo
Mfg. Part Number
050R8-102B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 8POS 0.5MM 4"
Datasheet Download
050R8-102B.pdf
Availability of 050R8-102B
QUANTITY
050R8-102B Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R8-102B
Internal Part NumberEIS-050R8-102B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors8
Pitch0.020" (0.50mm)
Length4.00" (101.6mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R8-102B
Related Links050R8, 050R8-102B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R8-102B Details Description
Related parts for 050R8-102B
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 25W datasheet.pdf
IC DRVR PWR TEC 20-TQFN datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
IC PROXMITY SENSOR 2CH 20-TSSOP datasheet.pdf
60723A101 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf