CTS Electronic Components 0538-011-B-2.5-11LF
0538-011-B-2.5-11LF picture photo
Mfg. Part Number
0538-011-B-2.5-11LF
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
TRIMMER
Datasheet Download
0538-011-B-2.5-11LF.pdf
Availability of 0538-011-B-2.5-11LF
QUANTITY
0538-011-B-2.5-11LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 0538-011-B-2.5-11LF
Internal Part NumberEIS-0538-011-B-2.5-11LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series538
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance Range2.5 ~ 11pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated200V
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.275" (6.99mm)