KEMET 05HV10B103K
05HV10B103K picture photo
Mfg. Part Number
05HV10B103K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
05HV10B103K.pdf
Availability of 05HV10B103K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
05HV10B103K Order Process
Ship out your order
Specifications of 05HV10B103K
Internal Part NumberEIS-05HV10B103K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package31
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHV
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.250" L x 0.150" W (6.35mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.59mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.170" (4.32mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05HV10B103K
Related Links05HV1, 05HV10B103K Datasheet, KEMET Distributor
05HV10B103K Details Description
Related parts for 05HV10B103K
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 8POS datasheet.pdf
SCREWDRIVER CORDLESS datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf