NMB Technologies Corp. 06015VA-12N-AA-00
06015VA-12N-AA-00 picture photo
Mfg. Part Number
06015VA-12N-AA-00
Brief Description
FAN 12VDC 60X15MM 2WR
Datasheet Download
06015VA-12N-AA-00.pdf
Availability of 06015VA-12N-AA-00
QUANTITY
06015VA-12N-AA-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06015VA-12N-AA-00
Internal Part NumberEIS-06015VA-12N-AA-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series06015VA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow17.6 CFM (0.498m³/min)
Static Pressure0.230 in H2O (57.3 Pa)
Features-
Noise33.5 dB
Power (Watts)1.44W
RPM5100 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.120A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06015VA-12N-AA-00
Related Links06015VA-, 06015VA-12N-AA-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
06015VA-12N-AA-00 Details Description
Related parts for 06015VA-12N-AA-00
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 3MA SOP8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
PLUGGABLE TYPE 2 ARRESTER datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 20POS datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 500VDC RAD 4LD datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M5 NYLON datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf