NMB Technologies Corp. 06020SA-12N-AT-00
06020SA-12N-AT-00 picture photo
Mfg. Part Number
06020SA-12N-AT-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 60X20MM 3WR
Datasheet Download
06020SA-12N-AT-00.pdf
Availability of 06020SA-12N-AT-00
QUANTITY
06020SA-12N-AT-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06020SA-12N-AT-00
Internal Part NumberEIS-06020SA-12N-AT-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series06020SA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow20.5 CFM (0.580m³/min)
Static Pressure0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise30.5 dB
Power (Watts)1.08W
RPM4400 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.090A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C