API Delevan 0603-4N3J
0603-4N3J picture photo
Mfg. Part Number
0603-4N3J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.3NH 700MA 63 MOHM
Datasheet Download
0603-4N3J.pdf
Availability of 0603-4N3J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0603-4N3J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603-4N3J
Internal Part NumberEIS-0603-4N3J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance4.3nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)63 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603-4N3J
Related Links0603, 0603-4N3J Datasheet, API Delevan Distributor
0603-4N3J Details Description
Related parts for 0603-4N3J
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
UM3030 UNIV MAT 10 M CBL TK1 SPE datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf