API Delevan 0603-6N8J
0603-6N8J picture photo
Mfg. Part Number
0603-6N8J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 700MA 110 MOHM
Datasheet Download
0603-6N8J.pdf
Availability of 0603-6N8J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0603-6N8J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603-6N8J
Internal Part NumberEIS-0603-6N8J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq27 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603-6N8J
Related Links0603, 0603-6N8J Datasheet, API Delevan Distributor
0603-6N8J Details Description
Related parts for 0603-6N8J
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 5MM 2POS OR datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 44POS .156 GREEN datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 250MW SOD-323 datasheet.pdf
LED MINI BAY CLSTR 28V WHT NON datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 910 OHM 10SIP datasheet.pdf