API Delevan 0603-6N8J
0603-6N8J picture photo
Mfg. Part Number
0603-6N8J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 700MA 110 MOHM
Datasheet Download
0603-6N8J.pdf
Availability of 0603-6N8J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0603-6N8J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603-6N8J
Internal Part NumberEIS-0603-6N8J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq27 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603-6N8J
Related Links0603, 0603-6N8J Datasheet, API Delevan Distributor
0603-6N8J Details Description
Related parts for 0603-6N8J
FIXED IND 5UH 19A 6 MOHM TH datasheet.pdf
RETAINER WIRE FOR E/G 2" DUCT datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FACE PLATE datasheet.pdf
HDM SMPO080O120O LM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf