API Delevan 0603-72NK
0603-72NK picture photo
Mfg. Part Number
0603-72NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM
Datasheet Download
0603-72NK.pdf
Availability of 0603-72NK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0603-72NK Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603-72NK
Internal Part NumberEIS-0603-72NK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance72nH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm Max
Q @ Freq34 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603-72NK
Related Links0603, 0603-72NK Datasheet, API Delevan Distributor
0603-72NK Details Description
Related parts for 0603-72NK
GDT 250V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC RS485/RS422 DVR/RCVR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
EVAL BOARD NGX LPC11U1X datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 3/4" X 5-YD, datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 200W datasheet.pdf