AVX Corporation 06031A100JAT7A
06031A100JAT7A picture photo
Mfg. Part Number
06031A100JAT7A
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A100JAT7A.pdf
Availability of 06031A100JAT7A
QUANTITY
06031A100JAT7A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A100JAT7A
Internal Part NumberEIS-06031A100JAT7A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A100JAT7A
Related Links06031A1, 06031A100JAT7A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A100JAT7A Details Description
Related parts for 06031A100JAT7A
IC TXRX TRI 5V RS-232 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 2W 100 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN GUIDE PIN UNIVERSAL PWR MOD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf