AVX Corporation 06031A110JAT7A
06031A110JAT7A picture photo
Mfg. Part Number
06031A110JAT7A
Brief Description
CAP CER 11PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A110JAT7A.pdf
Availability of 06031A110JAT7A
QUANTITY
06031A110JAT7A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A110JAT7A
Internal Part NumberEIS-06031A110JAT7A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A110JAT7A
Related Links06031A1, 06031A110JAT7A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A110JAT7A Details Description
Related parts for 06031A110JAT7A
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
PC BOARD CEM1 EPOXYGLASS 4.5X8.5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 160MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf