AVX Corporation 06031A120JAJ2A
06031A120JAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A120JAJ2A
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A120JAJ2A.pdf
Availability of 06031A120JAJ2A
QUANTITY
06031A120JAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A120JAJ2A
Internal Part NumberEIS-06031A120JAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A120JAJ2A
Related Links06031A1, 06031A120JAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A120JAJ2A Details Description
Related parts for 06031A120JAJ2A
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SRT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
2X7P LOCK-CLIP GEH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.0GHZ 780FCBGA datasheet.pdf
OSC XO 52.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 48.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 1600VDC datasheet.pdf