AVX Corporation 06031A121JAT2A
06031A121JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A121JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A121JAT2A.pdf
Availability of 06031A121JAT2A
QUANTITY
06031A121JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A121JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A121JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A121JAT2A
Related Links06031A1, 06031A121JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A121JAT2A Details Description
Related parts for 06031A121JAT2A
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 8POS BK datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SOP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC SLIC RINGING 3.3V VOB 32-QFN datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 31.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf