AVX Corporation 06031A121KAT2A
06031A121KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A121KAT2A
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A121KAT2A.pdf
Availability of 06031A121KAT2A
QUANTITY
06031A121KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A121KAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A121KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A121KAT2A
Related Links06031A1, 06031A121KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A121KAT2A Details Description
Related parts for 06031A121KAT2A
LIGHT ENGINE 3X1W AMBER datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 5VOUT SIP SGL datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 15KV N4700 DISK datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP, BLACK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf