AVX Corporation 06031A121KAT2A
06031A121KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A121KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A121KAT2A.pdf
Availability of 06031A121KAT2A
QUANTITY
06031A121KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A121KAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A121KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A121KAT2A
Related Links06031A1, 06031A121KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A121KAT2A Details Description
Related parts for 06031A121KAT2A
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 243 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 14 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf