AVX Corporation 06031A131GAT2A
06031A131GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A131GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 130PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A131GAT2A.pdf
Availability of 06031A131GAT2A
QUANTITY
06031A131GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A131GAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A131GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance130pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A131GAT2A
Related Links06031A1, 06031A131GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A131GAT2A Details Description
Related parts for 06031A131GAT2A
IC COMPARATOR 1.8V QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 2% DO-35 UL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
DISCONNECTION MODULE 10-PAIR datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 20POS .050 SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER QFN33-16L datasheet.pdf
47UF 6,3V 5X5,3 datasheet.pdf