AVX Corporation 06031A160JAT2A
06031A160JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A160JAT2A
Brief Description
CAP CER 16PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A160JAT2A.pdf
Availability of 06031A160JAT2A
QUANTITY
06031A160JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A160JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A160JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A160JAT2A
Related Links06031A1, 06031A160JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A160JAT2A Details Description
Related parts for 06031A160JAT2A
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMA datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 304VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5K OHM 75W datasheet.pdf