AVX Corporation 06031A180J4T2A
06031A180J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A180J4T2A
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A180J4T2A.pdf
Availability of 06031A180J4T2A
QUANTITY
06031A180J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A180J4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A180J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A180J4T2A
Related Links06031A1, 06031A180J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A180J4T2A Details Description
Related parts for 06031A180J4T2A
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
ICL 15 OHM 20% 4.4A 16MM datasheet.pdf
IC POT NV TRIPLE 128POS 20-TSSOP datasheet.pdf
TRANSFORMER TELECOM DUAL T1/E1 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 320MA 1.86 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DISPENSER NEEDLE TIP 19GA 50PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
DEPRESSOR SHEAR datasheet.pdf
500UF 25V 11.125X31.75 85C AXI datasheet.pdf