AVX Corporation 06031A180KAT2A
06031A180KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A180KAT2A
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A180KAT2A.pdf
Availability of 06031A180KAT2A
QUANTITY
06031A180KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A180KAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A180KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A180KAT2A
Related Links06031A1, 06031A180KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A180KAT2A Details Description
Related parts for 06031A180KAT2A
TERM BLOCK PCB 13POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.40" CA datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf