AVX Corporation 06031A180KAT2A
06031A180KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A180KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A180KAT2A.pdf
Availability of 06031A180KAT2A
QUANTITY
06031A180KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A180KAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A180KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A180KAT2A
Related Links06031A1, 06031A180KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A180KAT2A Details Description
Related parts for 06031A180KAT2A
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.1MH 30MA 32 OHM SMD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2X98-1/2" A MED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
18.8MM X 15.24MM 1=25/PK datasheet.pdf