AVX Corporation 06031A1R8CAT2A
06031A1R8CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A1R8CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A1R8CAT2A.pdf
Availability of 06031A1R8CAT2A
QUANTITY
06031A1R8CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A1R8CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A1R8CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A1R8CAT2A
Related Links06031A1, 06031A1R8CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A1R8CAT2A Details Description
Related parts for 06031A1R8CAT2A
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CUSTOM RESISTOR BLANK 2010 datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 100POS SMD datasheet.pdf
INSERT TPE-V 17-20.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
BNC JACK RFI CAP W/3" NYLN CHN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf