AVX Corporation 06031A1R8D4T2A
06031A1R8D4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A1R8D4T2A
Brief Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A1R8D4T2A.pdf
Availability of 06031A1R8D4T2A
QUANTITY
06031A1R8D4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A1R8D4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A1R8D4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A1R8D4T2A
Related Links06031A1, 06031A1R8D4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A1R8D4T2A Details Description
Related parts for 06031A1R8D4T2A
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
STAR RING (STEEL) ON TAPE datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIGITL FLOW SENSOR 1000L/MIN NPN datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
PRES SWITCH W/GAUGE PNP OPEN COL datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf