AVX Corporation 06031A240GAT2A
06031A240GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A240GAT2A
Brief Description
CAP CER 24PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A240GAT2A.pdf
Availability of 06031A240GAT2A
QUANTITY
06031A240GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A240GAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A240GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A240GAT2A
Related Links06031A2, 06031A240GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A240GAT2A Details Description
Related parts for 06031A240GAT2A
BOX ALUM BLACK 1.99"L X 1.99"W datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.5 X 5.7MM LCKN TYP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 11-13.5 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 19NH 480MA 202 MOHM datasheet.pdf
MINI FIT JR RA ASSY - 4CKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 40V 60A datasheet.pdf