AVX Corporation 06031A270J4T2A
06031A270J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A270J4T2A
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A270J4T2A.pdf
Availability of 06031A270J4T2A
QUANTITY
06031A270J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A270J4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A270J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A270J4T2A
Related Links06031A2, 06031A270J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A270J4T2A Details Description
Related parts for 06031A270J4T2A
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
BERGSTICK HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 160VDC AXIAL datasheet.pdf