AVX Corporation 06031A2R0C4T2A
06031A2R0C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A2R0C4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A2R0C4T2A.pdf
Availability of 06031A2R0C4T2A
QUANTITY
06031A2R0C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A2R0C4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A2R0C4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A2R0C4T2A
Related Links06031A2, 06031A2R0C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A2R0C4T2A Details Description
Related parts for 06031A2R0C4T2A
BOARD EVAL FOR AD8313 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 5POS datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf