AVX Corporation 06031A2R2CAT4A
06031A2R2CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031A2R2CAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A2R2CAT4A.pdf
Availability of 06031A2R2CAT4A
QUANTITY
06031A2R2CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A2R2CAT4A
Internal Part NumberEIS-06031A2R2CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A2R2CAT4A
Related Links06031A2, 06031A2R2CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A2R2CAT4A Details Description
Related parts for 06031A2R2CAT4A
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1W 6.8 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf