AVX Corporation 06031A300JAT2A
06031A300JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A300JAT2A
Brief Description
CAP CER 30PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A300JAT2A.pdf
Availability of 06031A300JAT2A
QUANTITY
06031A300JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A300JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A300JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A300JAT2A
Related Links06031A3, 06031A300JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A300JAT2A Details Description
Related parts for 06031A300JAT2A
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 3C3 MIX datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HBMT DGTRBRD ASSY SHIELDED SCRW datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 5' OPEN END datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 120NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
ANALOG TIMER DIN48 1-10SEC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE 550A 690V AR DIN 2 HSDNH datasheet.pdf