AVX Corporation 06031A330JA16A
06031A330JA16A picture photo
Mfg. Part Number
06031A330JA16A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A330JA16A.pdf
Availability of 06031A330JA16A
QUANTITY
06031A330JA16A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A330JA16A
Internal Part NumberEIS-06031A330JA16A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package192
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTray - Waffle
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A330JA16A
Related Links06031A3, 06031A330JA16A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A330JA16A Details Description
Related parts for 06031A330JA16A
KIT FIELD SERVICE RED ESD datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECPT 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH SPDT ROLLER SLD 125V datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-100' BLACK datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
C/A F/O 12F OM2 OFNP MPO 10M datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf