AVX Corporation 06031A331FAT2A
06031A331FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A331FAT2A
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A331FAT2A.pdf
Availability of 06031A331FAT2A
QUANTITY
06031A331FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A331FAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A331FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A331FAT2A
Related Links06031A3, 06031A331FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A331FAT2A Details Description
Related parts for 06031A331FAT2A
Connector Receptacle 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 34POS R/A SH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .050" STR PCB datasheet.pdf
E3Z-T61 W/ 3 PIN 8MM CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
COVER W-A-R 5KITTH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS 1MM datasheet.pdf