AVX Corporation 06031A3R9C4T2A
06031A3R9C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A3R9C4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A3R9C4T2A.pdf
Availability of 06031A3R9C4T2A
QUANTITY
06031A3R9C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A3R9C4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A3R9C4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A3R9C4T2A
Related Links06031A3, 06031A3R9C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A3R9C4T2A Details Description
Related parts for 06031A3R9C4T2A
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS THRU SOCKET SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=300FT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 210 I/O 324CSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 150MA 2.1 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23 datasheet.pdf