AVX Corporation 06031A3R9JAT2A
06031A3R9JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A3R9JAT2A
Brief Description
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A3R9JAT2A.pdf
Availability of 06031A3R9JAT2A
QUANTITY
06031A3R9JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A3R9JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A3R9JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A3R9JAT2A
Related Links06031A3, 06031A3R9JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A3R9JAT2A Details Description
Related parts for 06031A3R9JAT2A
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 9100PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 205MA 3.5 OHM datasheet.pdf
RES 1M OHM 3/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC PWR AMP MMIC 0.5W 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 46POS datasheet.pdf