AVX Corporation 06031A4R7D4T2A
06031A4R7D4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A4R7D4T2A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A4R7D4T2A.pdf
Availability of 06031A4R7D4T2A
QUANTITY
06031A4R7D4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A4R7D4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A4R7D4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A4R7D4T2A
Related Links06031A4, 06031A4R7D4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A4R7D4T2A Details Description
Related parts for 06031A4R7D4T2A
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN LGH RECEPTACLE SOLDER LUG datasheet.pdf
BUSHING SIZE #4 REDUCER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 43A TO-220AB datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 13POS datasheet.pdf
RES 0.033 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 357 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
E2E MNTG BLCK FOR 4 DIA datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf