AVX Corporation 06031A4R9BAT2A
06031A4R9BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A4R9BAT2A
Brief Description
CAP CER 4.9PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A4R9BAT2A.pdf
Availability of 06031A4R9BAT2A
QUANTITY
06031A4R9BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A4R9BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A4R9BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A4R9BAT2A
Related Links06031A4, 06031A4R9BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A4R9BAT2A Details Description
Related parts for 06031A4R9BAT2A
JUMPER-H2788TR/C2065V/H2788TR 6" datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 25' SMAM SMAF datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf