AVX Corporation 06031A500JAT2A
06031A500JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A500JAT2A
Brief Description
CAP CER 50PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A500JAT2A.pdf
Availability of 06031A500JAT2A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
06031A500JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A500JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A500JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance50pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A500JAT2A
Related Links06031A5, 06031A500JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A500JAT2A Details Description
Related parts for 06031A500JAT2A
DUCT SLOT PVC DGY.5X4"X 6' datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD523 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf