AVX Corporation 06031A560JAT4A
06031A560JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031A560JAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A560JAT4A.pdf
Availability of 06031A560JAT4A
QUANTITY
06031A560JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A560JAT4A
Internal Part NumberEIS-06031A560JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package30,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A560JAT4A
Related Links06031A5, 06031A560JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A560JAT4A Details Description
Related parts for 06031A560JAT4A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XDR BRUSH 14X74-3/4X5-3/4"7A FIN datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 3/4 BK 100' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 102MM datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B M25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 11PR BRD 300V datasheet.pdf