AVX Corporation 06031A6R8JAT2A
06031A6R8JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A6R8JAT2A
Brief Description
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A6R8JAT2A.pdf
Availability of 06031A6R8JAT2A
QUANTITY
06031A6R8JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A6R8JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A6R8JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A6R8JAT2A
Related Links06031A6, 06031A6R8JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A6R8JAT2A Details Description
Related parts for 06031A6R8JAT2A
FIXED IND 6.8UH 1.35A 57 MOHM datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .191" .147"L datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN SSL RCPT & BLADE 4POS 4MM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
OSC VCXO 98.304MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN FFC 45POS .5MM datasheet.pdf