AVX Corporation 06031A750KAT2A
06031A750KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A750KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A750KAT2A.pdf
Availability of 06031A750KAT2A
QUANTITY
06031A750KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A750KAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A750KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A750KAT2A
Related Links06031A7, 06031A750KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A750KAT2A Details Description
Related parts for 06031A750KAT2A
Crystal 5.1200MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 6MBIT 484 BGA datasheet.pdf
KIT MOSFET THRU HOLE 9VAL 5EA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU QUAD SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 140MA 1.11 OHM datasheet.pdf