AVX Corporation 06031A7R5BAT2A
06031A7R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A7R5BAT2A
Brief Description
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A7R5BAT2A.pdf
Availability of 06031A7R5BAT2A
QUANTITY
06031A7R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A7R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A7R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A7R5BAT2A
Related Links06031A7, 06031A7R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A7R5BAT2A Details Description
Related parts for 06031A7R5BAT2A
CONN HEADER 5POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
MODULE PIP 5VIN 6A ADJ SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 2.5A datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
XFMR CM FLYBACK 20W EP13 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf